Hızlı Erişim
Sosyal Medya
Ulaşım Bilgilerimiz
Adres

Sinanoğlu caddesi Şabanali Apt. No:20/6 Kat:3 daire;9 ( Atapeynir üst katı) Muratpaşa Antalya

E-posta

info@kekemental.com

Telefon

0242 237 04 32

0507 227 09 53

Gecikmiş Dil ve Konuşma

Gecikmiş Dil ve Konuşma

Gecikmiş Dil ve Konuşma

Çocuğunuz sorularınıza doğru cevap veriyor , isteklerini sözel olarak ifade etmesine rağmen , karşı taraftaki kişiler tarafından söylediklerinin çoğu anlaşılmıyorsa yada söylenilenleri anlamasına rağmen konuşması beklenen ve istenen düzeyde değilse , tek ve basit sözcük yada cümlelerle yada sadece işaretle iletişim kuruyorsa ve sadece en yakınındakilerle anlaşabiliyorsa , çocuğunuzda dil ve konuşma problemi var diyebiliriz .

Bu durum organik yada fizyolojik bir problemden ötürü olabileceği gibi psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilir . Bazen çocuklar konuşmak için ihtiyaç hissetmezler ne de olsa ebeveynleri onu her hareketinden anlarlar . Ailelerimize önerimiz;çocuklarının her halükarda konuşma açısından akranlarını yakalayacağını bekleyecek vakit geçirmemelidir . Bu zor ve sıkıntılı bir süreçtir . Hele ki sorunun daha erken dönemde fark edildiğinde daha kolay ve hızlı şekilde çözülebileceğini bilmek aileler için kötü bir histir .    

Hiçbir çocuk sırf inatçılığından konuşmamayı veya anlaşılmadığı için hırçınlaşmayı , işaretlerle konuşmayı denemeyi seçmez . Bunu konuşmamasının nedeni olarak değil konuşamamasının etkilediği bir durum olarak bakmak gerekir .

Kekemental olarak gecikmiş konuşma problemlerinde aileye önerimiz ;  çocuk ne kadar erken eğitime başlarsa ilerlemesi o kadar hızlı olur . Bu yalnızca dil ve konuşma için değil tüm gelişim alanları için geçerlidir . Dolayısıyla dil ve konuşmanın gecikmesiyle ilgili sorunları acilen ele alınmalıdır . Doğru tanı ve uygun müdahale uzman olmayı gerektirir . Özellikle dil ve konuşmanın gelişimi ile ilgili problemde doğru uzmanla çalışmak çok önemlidir .

Dil ve konuşma bozukluklarının tanılanması , değerlendirilmesi , terapisi ve önlenmesi konularında sizlere hizmet etmek amacıyla kurduğumuz KEKEMENTAL, Konuşma ve Eğitim Merkezi’nde amacımız bilimsel yöntemleri etik kurallar ışığında sizlere sunmaktır .