Hızlı Erişim
Sosyal Medya
Ulaşım Bilgilerimiz
Adres

Sinanoğlu caddesi Şabanali Apt. No:20/6 Kat:3 daire;9 ( Atapeynir üst katı) Muratpaşa Antalya

E-posta

info@kekemental.com

Telefon

0242 237 04 32

0507 227 09 53

Pelteklik için ne yapmalıyım?

Pelteklik için ne yapmalıyım?

Pelteklik için ne yapmalıyım?

Dilinizi nasıl konumlandırdığınıza dikkat edin. Pelteklik çoğu zaman dil itiminden kaynaklandığından, konuşurken dilinizin pozisyonunun nasıl olduğunu düşünün. Yutkunun; yutkunduğunuzda diliniz ön dişlerinizin arkasına dayanıyorsa, muhtemelen konuşurken de dilinizi bu şekilde konumlandırıyorsunuzdur, bu da peltekliğe sebep oluyordur. Dilinizi damağınıza ya da ağzınızın alt bölümüne bastırarak yutkunmayı deneyin. Bu uygulama, konuşurken dilinizin konumuyla ilgili daha dikkatli olmanızı sağlar.

Peltekliğinizin türünü belirleyin. Bunu belirlemeniz, kendi probleminize en uygun egzersizi bulmanıza yardımcı olacaktır. Pelteklik öndeyse, dil, konuşurken öndişlerin arasına kayar. Pelteklik yandaysa, sesler tükürükle karışık çıkar.

Dil konumlandırma alıştırmaları yapın. Konuşmayı düzeltmenin tek yolu yeni konuşma alışkanlıkları oluşturmak için egzersiz yapmaktır. Örneğin bu egzersizlerden biri dişlerinizi sıkıp, dişlerini göstererek gülümseyip dişlerinizin arasından hava itmektir. Bu egzersiz dili arkaya iter ve peltekliği kontrol altına alabilmek için konuşurken dilin hangi pozisyonda olması gerektiğini öğretir.

Bir ortodonti uzmanıyla görüşün. Peltekliğe sebep olan dilin yanlış yerleştirilmesi ortodontik bir sorunun göstergesi olabilir. Dişlerin hizasında problem varsa, ortodonti uzmanı konuşma bozukluğunuzu kalıcı olarak düzeltecek bir tedavi uygulayabilir. Bu büyük ihtimalle en pahalı çözüm olacaktır, ama aynı zaman en etkilisidir.

Bir konuşma terapistinden yardım alın. Peltekliğinize neyin sebep olduğunu anlamanız sorunun önüne geçmek için yapılabilecekler hakkında farkındalık sağlayacaksa da, konuşma terapistiniz pelteklikten tamamen kurtulmanız için size gerekli egzersiz ve araçlarla daha kalıcı çözümler sunacaktır.

Tüm Kekemelik Bilgileri

Hizmetlerimiz

Kurumsal