Hızlı Erişim
Sosyal Medya
Ulaşım Bilgilerimiz
Adres

Sinanoğlu caddesi Şabanali Apt. No:20/6 Kat:3 daire;9 ( Atapeynir üst katı) Muratpaşa Antalya

E-posta

info@kekemental.com

Telefon

0242 237 04 32

0507 227 09 53

Okuma Güçlendirme Çalışması

Okuma Güçlendirme Çalışması

Okuma Güçlendirme Çalışması
Sevgili Eğitimciler , Anne ve Babalar; 

Okuma güçlendirme çalışması bireyin okuyamamak , eksik ya da yanlış okumak , yavaş okumak ya da etkili okuyamamak gibi durumlarını ortadan kaldırmayı sağlayan bir eğitim sürecidir.  
Günümüzde okumayı sevmediği için ev ödevlerini yapmayan , sınavlardan düşük not alan , okuldan kendini soyutlayan , dolayısıyla diğer derslerinde de başarı gösteremeyen , yaşadığı başarısızlar sonucu öğrenilmiş çaresizlik yaşayan , özgüvenini kaybetmiş kişiler hızla çoğalırken okumanın ve bu eğitimin önemi daha da artmaktadır .

Aşağıdaki maddeleri öğrenciniz için okuyunuz . Bir ya da birkaçına EVET diyorsanız lütfen zaman kaybetmeden başvurunuz !

 1. Bazı harfleri söyleyemiyor . ÖRN : “ AR I” yerine “ AYI ” ya da “ KAPI “yerine “ TAPI ” diyor .
 2. Konuşması diğer çocuklara göre yadırganacak türden farklılıklar içeriyor . Arkadaşları bazen anlamakta zorluk çekiyor .
 3. Konuşurken bazen harflerin yerini değiştiriyor . ÖRN : “ KÖPRÜ ” yerine “ KÖRPÜ “ ya da “ KAMYON ” yerine “ KAYMON ” diyor .
 4. Konuşurken bazı harfleri düşürüyor . ÖRN : ‘ ARABA ’ yerine ‘ ARBA ’ ya da ‘ KAPI ’ yerine ‘ API ’ diyor .
 5. Konuşurken takılıyor . Harf , hece ve sözlükleri uzatıyor ya da tekrarlıyor . Bazen konuşmaya bir türlü başlayamıyor ya da konuşurken araya bazı harf ya da sözcük ekliyor .
 6. Sözcük dağarcığı çok sınırlıdır . Birçok kelimenin anlamını bilmiyor .
 7. Uygun dil bilgisi yapılarını kullanmakta güçlük çekiyor .
 8. Yaşıtlarına göre dil ve konuşma bakımından geride kaldığını düşünüyorum .
 9. Yavaş okuma
 10. Eksik okuma
 11. Okuma çalışmalarını sevmeme
 12. Okuduğunu anlayamama 
 13. Kelimeleri hecelere bölememek
 14. Tek heceli kelimeleri okuyamamak
 15. Yazım hatalarıyla özensiz yazmak 

Merkezimizde öğrencinin özelliklerine uygun , basitten karmaşığa ve seviye gruplarına göre düzenlenmiş okuma çalışmaları yapılmaktadır . Dokümanlar : sesleri , heceler i, kelimeleri anlamlı ve anlamsız kelimeleri günlük hayatta az kullanılan kelimeleri , cümle çalışmalarını , tekerlemeleri , şiirleri, paragraf ve metin çalışmalarını çeşitli ve ilgi çekici bilgileri içine alan yazıları kapsayacak şekilde geniş bir yelpazeye sahiptir . Öğrenci hazır bulunuşluğu doğrultusunda eğitmenle öğrenci bu dokümanlarla çalışma sürecine başlar .

Haftalar boyunca farklı uygulamalar ve okumayı zevkli hale getirecek farklı etkinliklerle okuma süreci devam ettirilir .