Hızlı Erişim
Sosyal Medya
Ulaşım Bilgilerimiz
Adres

Sinanoğlu caddesi Şabanali Apt. No:20/6 Kat:3 daire;9 ( Atapeynir üst katı) Muratpaşa Antalya

E-posta

info@kekemental.com

Telefon

0242 237 04 32

0507 227 09 53

R Harfi Tedavisi

R Harfi Tedavisi

R Harfi Tedavisi

/ R / Sesi söyleyememe nasıl tedavi edilir ?


Her sesi üretebilmek için gerekli dil , dudak ve çene koordinasyonu geliştikçe sesler üretilebilir , dolayısıyla bu / R / sesi içinde geçerlidir . Anne ve babaların kulağına / R / leri söyleyemeyen bir çocuğun konuşması sevimli gelse de akranları bu konuda çocukla alay edebilir ve zor zamanlar yaşatabilirler . 6 yaşını tamamlamış bir çocuk hala / R / sesini doğru üretemiyorsa konuşma terapisine başlanmalıdır , kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir . Yanlış dil alışkanlığı devam ettikçe bu alışkanlığı kırmak daha da zorlaşacaktır . Ancak , eğer çocuk bu durumun farkındaysa ve söyleyemediği için rahatsız oluyorsa,o zaman biraz daha erken terapiye başlanabilir .
Okuma yazma öğrenildiği zaman / R / yerine başka bir ses üreten çocuk , okurken de yazarken de bu iki sesi karıştırabileceği için akademik performansını da olumsuz etkileyecektir .
Bu yazı şunlarla ilgili olabilir ; R harfini söyleyememe , R harfini söyleyemiyorum , R harfi nasıl söylenir , R söyleyememe , R harfi nasıl söylenir , R söyleyemiyorum , R telaffuzu , R harfi nasıl söylenir , R harfi tedavisi ,   En çok neden / R / harfini söylemekte sıkıntı çekilir ?

Çünkü / r / sesi zor bir pozisyonda üretilir . Dil ucu üst dişetlerinin gerisine doğru uzanır , dil gerisi de aynı anda yumuşak damağa doğru hafifçe kalkar . Soluğu dışa verirken , dil ucunun , dişetlerinin üstüne doğru hafif vuruşlar yapması sonucu , hafif titrek / r / sesi doğar .

Ayrıca / r / sesi önce ve sonrasında gelen seslere göre pozisyonu değişen bir sestir , bu nedenle diğerlerine göre üretiminde zorlanılan bir sestir .