Hızlı Erişim
Sosyal Medya
Ulaşım Bilgilerimiz
Adres

Sinanoğlu caddesi Şabanali Apt. No:20/6 Kat:3 daire;9 ( Atapeynir üst katı) Muratpaşa Antalya

E-posta

info@kekemental.com

Telefon

0242 237 04 32

0507 227 09 53

Afazi Terapisi Nasıldır?

Afazi Terapisi Nasıldır?

Afazi Terapisi Nasıldır?

Bazıvakalarda kişiye müdahale edilmeden afazi iyileşir. Bu tip spontan iyileşmebeyne kan akışının geçici olarak kesintiye uğradığı ancak kısa zamanda düzelenve geçici iskemik atak adı verilen inme tipini takiben gerçekleşir. Budurumlarda dil becerileri birkaç saat ya da birkaç günde geri dönebilmektedir.

Ancak çoğu vaka için dilin iyileşmesi bu kadarhızlı ya da tamamen olmamaktadır. Afazili bir çok kişi birkaç günden bir ayakadar bazı dil becerilerinde geri dönüşün olduğu kısmi spontan iyileşmeyaşarken, bazı kişilerde afazi kalıcı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda dil vekonuşma terapisi yardımcı olmaktadır. Görece iyileşme genellikle iki yılı aşkınbir süre devam eder. Çoğu sağlık uzmanı en etkili tedavinin iyileşme sürecininilk aşamalarında başlaması gerektiğine inanmaktadır. İyileşmeyi etkileyenfaktörler arasında hasarlanan beyin alanı, beyin hasarının yaygınlığı, kişininyaşı ve sağlık durumu yer almaktadır. Ayrıca motivasyon, el baskınlığı veeğitim düzeyi de diğer faktörler arasında yer almaktadır.

Afazi ile uğraşan dil ve konuşma terapistleri, dilbecerilerini mümkün olduğu kadar yeniden oluşturarak, dil sorunlarını telafiederek ve diğer iletişim kurma yöntemlerini öğreterek, kalan dil becerilerinikullanması için motive ederek afazili bireylerin iletişim becerilerinigeliştirmekte uzman olan kişilerdir. Her bir bireyin afazi tipi veyetersizliğine özgün olarak hazırlanan bireysel terapiler kişinin işlevselihtiyaçlarına odaklanır. 

Tüm Kekemelik Bilgileri

Hizmetlerimiz

Kurumsal