Hızlı Erişim
Sosyal Medya
Ulaşım Bilgilerimiz
Adres

Sinanoğlu caddesi Şabanali Apt. No:20/6 Kat:3 daire;9 ( Atapeynir üst katı) Muratpaşa Antalya

E-posta

info@kekemental.com

Telefon

0242 237 04 32

0507 227 09 53

Kekemeler Ne zaman Kekelemezler ?

Kekemeler Ne zaman Kekelemezler ?

Kekemeler Ne zaman Kekelemezler ?

Kekemelik derece ve süreklilik açısından farklılık gösteren bir özürdür . Kekemelik ne kadar ağır olursa olsun , hiçbir kekeme her zaman ve sürekli olarak kekelemez . Kekelemenin kekelemeden rahat ve düzgün konuştuğu durum ve anlar vardır . Orta derecede bir kekeme konuştuğu sözcüklerin ancak % 10 ’ u oranında kekeler , % 90 oranında konuşması düzgündür . Kekeme şarkı söylerken , kendi kendine konuşurken , oyun oynarken ya da çalışma sırasında konuştuğunda kekelemez . Şarkı söylerken kekelememenin nedeni , şarkı daha önce beyinde hazır halde kodlanmış olarak bulunduğundan ve bellekten geri çağrılması için düşünme gerektirmediğinden otomatik olarak söylenebilir . Ancak düz konuşma sırasında her yeni durumda yeni cümleler  söyleyebilmek için yeniden düşünme gerektiğinden kekemelik oluşabilmektedir . Çünkü birey bu yeni durum için yeterince hazır bulunuşluk kazanamamıştır .

Bazı kekemeler değişik kişiler karşısında değişik derecelerde kekeler . Çocuk annesiyle konuşurken daha rahattır . Ancak babasıyla aynı rahatlık içinde konuşmayabilir . Öğrenci okul müdürüyle , sınıf öğretmeniyle konuştuğu kadar rahat konuşmaz .

Bazı kekemeler konuşurken nefeslerini tutarlar , diğerleri sesleri tekrarlarlar , bazıları donuk kalırlar , diğer bir grup da yanlış artiküle edilen bir kelime veya heceyi sanki bozuk bir plak gibi tekrar tekrar söylerler .

Kekemeliğin şiddeti de zaman zaman değişebilir .Çocuğun yaşantısına bağlı olarak kekemelik bazı alanlarda şiddetlenir ,bazı alanlarda şiddeti azalır .Heyecan yorgunluk bu değişikliğin nedenlerinden ikisidir . Cümlelerin ilk sözcükleri , cümle içindeki isim ve fiiller diğer sözcük türlerine göre daha çok kekelenmektedir . Telefon konuşmasında kekeme kendisi telefonla birisini aradığında daha çok güçlük çekmektedir . Fakat başkası onu aradığında o kadar çok güçlük çekmeden konuşabilmektedir .


Tüm Kekemelik Bilgileri

Hizmetlerimiz

Kurumsal