Hızlı Erişim
Sosyal Medya
Ulaşım Bilgilerimiz
Adres

Sinanoğlu caddesi Şabanali Apt. No:20/6 Kat:3 daire;9 ( Atapeynir üst katı) Muratpaşa Antalya

E-posta

info@kekemental.com

Telefon

0242 237 04 32

0507 227 09 53

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

 2 - 3 - 5 Yaşlarında Görülen Geçici Kekemelik Tedavisi


2 - 3 - 5 yaşları arasında görülen geçici kekemelikte çocuk kekemeliğinin farkında değildir . Çocuğun çevresinde bulunan ebeveyni , öğretmen terapist kesinlikle çocuğun bunu fark etmesini sağlayacak bir girişimde bulunmamalıdır . Aksi halde geçici olan kekemelik kalıcı hale gelebilir . Bunun yerine çocuk konuşurken gözlerinin içine bakılarak sabırla dinlenmeli sözü kesilmemelidir . KESİNLİKLE düzgün konuşması için uyarılmamalıdır .


2 - 5 yaşları arasında görülen geçici kekemelikte alınacak önlemlerden biride özellikle çocuğun iyi yaptığı şeylere ailenin ve çocuğun odaklanmasını sağlamaktır . Bu yaklaşım çocuğun sarsılan kendine güvenini kazanmasına yardımcı olur . Bu yaşlardaki çocuklar bedenleri ile çok ilgilenirler . Bedenini kullanarak yapabildikleri faaliyetleri böbürlenerek sergilemekten haz duyarlar .

Çocuğun bu gelişimsel özelliklerinden faydalanılarak geçici kekemelik görülen çocuklara evin içinde çizilen bir düz çizgi etrafında tam çizgi üzerinde yürümesi , tek ayak üzerinde durma , saklambaç oyunu gibi hareketlerin yaptırılması özellikle faydalıdır .

04 - 06 yaş arası okuma - yazma bilmeyen çocuklarda bireysel eğitim uygulanır . Eğitim çocuğun yaşına göre değişir . Okuma yazma bilmeyen çocuklarda eğitim PLAY THERAPY ( Byron E.- Carol C. Norton Ed.D . tarafından alınan sertifika programı ) programı uygulanır . Bu programda çocuk için seçilen oyunlar o çocuğun gereksinimlerine göre özel olarak hazırlanır , her bireyde uygulanılan oyun programı bireyselleştirilmiştir . Çocuk öğretmeni ile oyun oynarken konuşma eğitimini alır . Bu eğitimin süreci ortalama 1 ay kadardır . Verilen eğitimle akıcı konuşma sağlanır .

Merkezimizde Çocuklara uyguladığımız konuşma terapisi,küçük çocuklarda oyun terapisi daha büyük çocuklarda ise karşılıklı diyalog yolu ile yürütülür . Kekemeliğin tedavisinde hem çocuğun kekemeliğini hafiflemesi ve giderek yok olması hem de çocuğun öz güveninin korunması ve geliştirilmesi esas hedeftir . Çünkü kekemelik çocuğun okul,akran ve aile ilişkilerinin olumsuz yönde etkileyerek çocuğa ağır bir yük bindirir .


Merkezimizde ki konuşma terapisinde bir dizi özel teknik kullanılmakla beraber ( Bu yazıda bu tekniklere yer verilmemiştir ) esas vurgu terapistin çocukla iyi bir tedavi ilişkisi kurarak çocuğun konuşma kaygısının giderilmesi yönündedir .


Bu teknikler ; Boğaziçi Üniversitesi Byron E. Norton,Ed.D/Corol C Norton tarafından uygulanan Play Therapy  tarafından alınan eğitime dayalı olarak uygulanan özel tekniklerdir .Tüm Kekemelik Bilgileri

Hizmetlerimiz

Kurumsal