Hızlı Erişim
Sosyal Medya
Ulaşım Bilgilerimiz
Adres

Sinanoğlu caddesi Şabanali Apt. No:20/6 Kat:3 daire;9 ( Atapeynir üst katı) Muratpaşa Antalya

E-posta

info@kekemental.com

Telefon

0242 237 04 32

0507 227 09 53

Travmatik Beyin Hasarı sonucu ortaya çıkan dilsel ve bilişsel sorunlar nelerdir?

Travmatik Beyin Hasarı sonucu ortaya çıkan dilsel ve bilişsel sorunlar nelerdir?

Travmatik Beyin Hasarı sonucu ortaya çıkan dilsel ve bilişsel sorunlar nelerdir?

Bilişselsorunlar
Bilinci yerinde olan hastalardaki olası bilişselsorunlar şu şekilde sayılabilir: Dikkat süresinde azalma, düşünceleridüzenlemede zorluk, unutkanlık, kafa karışıklığı, bazen yeni bilgileriöğrenmede zorlanmalar, diğer insanların hareketlerini yorumlayamama, sosyaldurumlara uygun olmayan hareketlerde bulunma, problem çözmede, karar vermede veplanlamada zorlanma.

Dilselsorunlar
Dil sorunları da bilişsel sorunlar gibi bireyselfarklılıklar göstermektedir. Dille ilişkili sorunlardan bazıları şunlardır:Sözcük bulma güçlüğü; düzgün cümle kuramama; uzun ve çoğunlukla hatalıanlatımlar ya da açıklamalar; sözcükleri anlamada zorluk; şaka ya daesprilerdeki farklı kullanımları, deyimleri, imalı kullanımları anlayamama;bazen kendi hatalarının farkında olmama ve buna bağlı olarak çabuk sinirlenme;okuma ve yazma becerilerinde gerileme; matematik becerilerinde bozulma.

Konuşmaya ilişkinsorunlar

TBH olan kişilerde karşılaşılabilecek konuşmanınanlaşılırlığı ile ilgili sorunlar da gözlemlenmektedir. Normalden yavaş,anlaşılmaz, ağızda geveleme şeklinde bir konuşma duyulabilir. Bunun sebebikonuşma organlarındaki kasları kontrol eden beyin alanlarının hasarlanmasıdır.Bu tip bir konuşma bozukluğuna dizartri denmektedir. Dizartri ile ilgili dahaayrıntılı bilgi “Motor Konuşma Bozuklukları” bölümünde verilmektedir. 

Tüm Kekemelik Bilgileri

Hizmetlerimiz

Kurumsal